| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MTMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 32 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.285" (7.24mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | 0.456" (11.58mm) |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 20.0µin (0.51µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTMM-116-07-G-D-295Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 261 $5.91000 |
![]() |
MTMM-116-07-G-D-300Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 261 $5.91000 |
![]() |
MTMM-116-07-G-D-330Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 261 $5.91000 |
![]() |
MTMM-116-07-G-D-355Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 261 $5.91000 |
![]() |
HTSW-126-08-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 52POS 2.54MM |
In Stock: 243 $5.91000 |
![]() |
HTSW-126-14-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 52POS 2.54MM |
In Stock: 243 $5.91000 |
HTSW-136-08-S-S-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM |
In Stock: 243 $5.91000 |
|
![]() |
TSW-136-11-S-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 36POS |
In Stock: 243 $5.91000 |
![]() |
TS-124-G-AASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 24POS |
In Stock: 216 $5.91000 |
![]() |
MTSW-125-11-L-D-530Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 211 $5.91000 |