| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 30 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.126" (3.20mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.155" (3.94mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TMM-115-01-SM-D-RASamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 831 $5.86000 |
![]() |
TSW-126-15-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 52POS |
In Stock: 429 $5.86000 |
![]() |
TSW-126-16-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 52POS |
In Stock: 429 $5.86000 |
![]() |
MTMM-110-06-L-Q-200Samtec, Inc. |
CONN HDR 2.00 40POS |
In Stock: 336 $5.86000 |
![]() |
TLW-116-06-G-D-05Samtec, Inc. |
LOW PROFILE .025 SQ STRIPS |
In Stock: 316 $5.86000 |
![]() |
TLW-116-06-G-D-21Samtec, Inc. |
LOW PROFILE .025 SQ STRIPS |
In Stock: 316 $5.86000 |
HTSW-132-07-L-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 243 $5.86000 |
|
HTSW-132-07-LM-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 243 $5.86000 |
|
![]() |
TSW-148-15-T-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 96POS |
In Stock: 243 $5.86000 |
TSM-128-01-S-SVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 28POS 2.54MM |
In Stock: 225 $5.86000 |