| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FTMH |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Positions: | 22 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.075" (1.90mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.125" (3.18mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 2.8A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-149-22-G-S-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 49POS |
In Stock: 243 $5.81000 |
![]() |
TMM-113-01-S-D-SM-002Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 241 $5.81000 |
![]() |
HTSW-125-14-G-D-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 240 $5.81000 |
![]() |
MTMM-120-08-S-S-300Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 228 $5.81000 |
![]() |
MTMM-120-08-S-S-340Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 228 $5.81000 |
![]() |
MTMM-120-09-S-S-245Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 228 $5.81000 |
![]() |
MTMM-120-09-S-S-335Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 228 $5.81000 |
![]() |
MTLW-140-08-L-S-300Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 223 $5.81000 |
![]() |
MTLW-140-08-L-S-355Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 223 $5.81000 |
![]() |
MTLW-140-08-L-S-365Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 223 $5.81000 |