| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, TST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.250" (6.35mm) |
| Contact Length - Post: | 0.165" (4.19mm) |
| Overall Contact Length: | 0.530" (13.46mm) |
| Insulation Height: | 0.350" (8.89mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Features: | Keying Slot |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.4A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-120-20-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 40POS |
In Stock: 439 $5.78000 |
![]() |
TSW-128-18-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 56POS |
In Stock: 429 $5.78000 |
![]() |
TSW-143-16-T-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 86POS |
In Stock: 243 $5.78000 |
![]() |
TSW-112-28-G-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 36POS |
In Stock: 237 $5.78000 |
![]() |
TSW-116-23-G-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 48POS |
In Stock: 210 $5.78000 |
![]() |
TSW-140-20-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 40POS |
In Stock: 195 $5.78000 |
![]() |
TSW-150-13-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 50POS |
In Stock: 195 $5.78000 |
![]() |
TSW-120-13-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 40POS |
In Stock: 191 $5.78000 |
![]() |
TSW-116-07-G-T-048Samtec, Inc. |
CONN HDR .100" 48POS |
In Stock: 180 $5.78000 |
![]() |
TSW-208-23-G-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 24POS |
In Stock: 168 $5.78000 |