| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HMTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 34 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.225" (5.72mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Overall Contact Length: | 0.445" (11.30mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-212-15-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 24POS |
In Stock: 163 $5.76000 |
![]() |
MTSW-118-23-L-T-255Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 54POS 2.54MM |
In Stock: 161 $5.76000 |
TSM-125-02-L-DV-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 50POS 2.54MM |
In Stock: 160 $5.76000 |
|
TSM-125-02-LM-DV-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 50POS 2.54MM |
In Stock: 160 $5.76000 |
|
![]() |
MTLW-130-05-G-S-137Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 146 $5.76000 |
![]() |
MTLW-130-05-G-S-160Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 146 $5.76000 |
![]() |
TSW-135-18-S-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 35POS |
In Stock: 141 $5.76000 |
![]() |
TSS-115-01-S-D-30Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 122 $5.76000 |
TSM-114-01-S-DV-A-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 28POS 2.54MM |
In Stock: 106 $5.76000 |
|
![]() |
MTSW-116-10-S-D-520Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 533 $5.78000 |