| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 54 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.126" (3.20mm) |
| Contact Length - Post: | 0.138" (3.50mm) |
| Overall Contact Length: | 0.323" (8.20mm) |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TMM-127-03-L-DSamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 316 $5.76000 |
![]() |
TSW-118-08-L-T-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 54POS |
In Stock: 244 $5.76000 |
![]() |
TSW-148-10-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 48POS |
In Stock: 243 $5.76000 |
![]() |
MTLW-130-06-G-S-115Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 231 $5.76000 |
![]() |
MTLW-130-06-G-S-130Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 231 $5.76000 |
![]() |
MTLW-130-06-G-S-150Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 231 $5.76000 |
![]() |
TSW-123-11-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 46POS |
In Stock: 201 $5.76000 |
![]() |
MTSW-127-09-L-D-472Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 54POS 2.54MM |
In Stock: 192 $5.76000 |
![]() |
HMTMS-124-59-G-S-250Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 24POS |
In Stock: 190 $5.76000 |
![]() |
HTSW-112-07-S-TSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 182 $5.76000 |