| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MTMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 26 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.175" (4.45mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | 0.397" (10.08mm) |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 20.0µin (0.51µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTMM-126-06-G-S-225Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 117 $5.61000 |
![]() |
MTMM-126-06-G-S-245Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 117 $5.61000 |
![]() |
TSW-111-08-S-T-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 33POS 2.54MM |
In Stock: 115 $5.61000 |
![]() |
HTST-115-01-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 114 $5.61000 |
![]() |
HTMS-113-03-G-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 22POS |
In Stock: 107 $5.61000 |
TSM-113-03-S-DV-A-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 26POS 2.54MM |
In Stock: 106 $5.61000 |
|
TSW-125-09-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 784 $5.63000 |
|
TSW-125-15-G-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 784 $5.63000 |
|
![]() |
TSW-119-09-S-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 38POS |
In Stock: 784 $5.63000 |
![]() |
TSW-125-16-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 50POS |
In Stock: 784 $5.63000 |