| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HMTMS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 25 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.400" (10.16mm) |
| Contact Length - Post: | 0.125" (3.18mm) |
| Overall Contact Length: | 0.625" (15.88mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HTMS-150-02-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 15POS |
In Stock: 164 $5.58000 |
![]() |
TSW-125-21-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 50POS |
In Stock: 160 $5.58000 |
![]() |
TSW-134-18-S-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 34POS |
In Stock: 141 $5.58000 |
![]() |
TSW-132-19-S-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 32POS |
In Stock: 134 $5.58000 |
![]() |
TSW-218-08-S-S-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 18POS |
In Stock: 126 $5.58000 |
![]() |
HTMS-118-51-S-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 22POS |
In Stock: 110 $5.58000 |
![]() |
TSW-130-09-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 60POS |
In Stock: 107 $5.58000 |
![]() |
HTMS-115-51-S-D-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 22POS |
In Stock: 104 $5.58000 |
![]() |
TSW-127-18-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 54POS |
In Stock: 103 $5.58000 |
![]() |
MTMM-110-14-S-D-000Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 20POS 2MM |
In Stock: 435 $5.61000 |