| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTMS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 28 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.225" (5.72mm) |
| Contact Length - Post: | 0.300" (7.62mm) |
| Overall Contact Length: | 0.625" (15.88mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HMTSW-150-08-T-D-340Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM |
In Stock: 126 $5.45000 |
![]() |
MTMS-113-59-G-D-535Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 26POS |
In Stock: 125 $5.45000 |
![]() |
HTSW-120-08-G-D-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 124 $5.45000 |
![]() |
HTSW-150-06-T-D-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM |
In Stock: 124 $5.45000 |
![]() |
MTMM-126-05-G-S-215Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 117 $5.45000 |
![]() |
MTMM-126-05-G-S-225Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 117 $5.45000 |
![]() |
TST-115-01-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 114 $5.45000 |
TSM-123-01-L-DV-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 46POS 2.54MM |
In Stock: 110 $5.45000 |
|
![]() |
HTMS-119-01-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 22POS |
In Stock: 109 $5.45000 |
FTS-119-01-L-D-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 38POS 1.27MM |
In Stock: 108 $5.45000 |