| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTMS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 22 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.313" (7.95mm) |
| Contact Length - Post: | 0.342" (8.69mm) |
| Overall Contact Length: | 0.755" (19.18mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HTSW-150-13-L-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 117 $5.40000 |
TSM-113-01-S-DV-LC-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 26POS 2.54MM |
In Stock: 116 $5.40000 |
|
![]() |
MTLW-136-23-L-S-280Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 116 $5.40000 |
![]() |
TSW-148-09-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 48POS |
In Stock: 113 $5.40000 |
![]() |
HTSW-120-20-L-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 111 $5.40000 |
FTS-120-01-F-DV-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM |
In Stock: 108 $7.03000 |
|
FTS-120-01-FM-DV-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM |
In Stock: 108 $5.40000 |
|
![]() |
HMTSW-132-21-G-S-290Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 108 $5.40000 |
TSM-113-01-S-DV-A-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 26POS 2.54MM |
In Stock: 106 $5.40000 |
|
HTSW-150-20-L-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 104 $5.40000 |