| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ TFM |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.131" (3.33mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.220" (5.60mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Pick and Place |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 2.9A per Contact |
| Voltage Rating: | 275VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TS-122-G-AASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 22POS |
In Stock: 217 $5.40000 |
![]() |
MTSW-117-24-S-D-250Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 211 $5.40000 |
![]() |
MTSW-117-24-S-D-280Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 211 $5.40000 |
![]() |
MTSW-117-24-S-D-300Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 211 $5.40000 |
![]() |
TSW-115-23-G-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 45POS |
In Stock: 210 $5.40000 |
![]() |
MTLW-116-09-G-D-480Samtec, Inc. |
CONN HDR .100" 32POS |
In Stock: 200 $5.40000 |
![]() |
MTSW-135-21-G-S-1160Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM |
In Stock: 192 $5.40000 |
![]() |
MTSW-127-07-T-T-110Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 81POS 2.54MM |
In Stock: 179 $5.40000 |
![]() |
MTMM-117-11-L-D-425Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 177 $5.40000 |
![]() |
MTMM-119-05-L-D-170Samtec, Inc. |
CONN HDR 2.00 38POS |
In Stock: 177 $5.40000 |