| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FTSH |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.120" (3.05mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.099" (2.51mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Keying Shroud, Pick and Place |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3.4A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-144-15-T-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 88POS |
In Stock: 243 $5.38000 |
![]() |
TSW-140-21-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 40POS |
In Stock: 195 $5.38000 |
![]() |
TSW-136-08-S-S-LASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 36POS |
In Stock: 191 $5.38000 |
![]() |
MTMM-120-04-L-D-100Samtec, Inc. |
CONN HDR 2.00 40POS |
In Stock: 177 $5.38000 |
![]() |
TSW-120-21-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 40POS |
In Stock: 160 $5.38000 |
![]() |
TSW-118-23-L-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 54POS |
In Stock: 142 $5.38000 |
![]() |
HTMS-116-53-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 22POS |
In Stock: 132 $5.38000 |
![]() |
HTMS-118-01-S-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 22POS |
In Stock: 110 $5.38000 |
![]() |
TSW-136-27-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 36POS |
In Stock: 108 $5.38000 |
![]() |
TSW-136-29-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 36POS |
In Stock: 108 $5.38000 |