| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MTMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Rows: | 4 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.180" (4.57mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | 0.323" (8.20mm) |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HTSW-118-14-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 327 $5.38000 |
![]() |
TMM-134-03-G-SSamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 316 $5.38000 |
![]() |
MTMM-112-02-S-D-120Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 291 $5.38000 |
![]() |
TMMH-122-01-L-D-RASamtec, Inc. |
2MM LOW PROFILE STRIPS |
In Stock: 288 $5.38000 |
![]() |
TMMH-122-01-LM-D-RASamtec, Inc. |
2MM LOW PROFILE STRIPS |
In Stock: 288 $5.38000 |
![]() |
MTSW-113-28-S-D-900Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM |
In Stock: 283 $5.38000 |
![]() |
MTSW-113-28-S-D-905Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM |
In Stock: 283 $5.38000 |
![]() |
TMM-121-01-L-D-SMSamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 270 $5.38000 |
![]() |
MTSW-116-22-L-T-135Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM |
In Stock: 238 $5.38000 |
![]() |
MTSW-116-22-L-T-180Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM |
In Stock: 238 $5.38000 |