| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TSM |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 26 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.320" (8.13mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Board Lock, Pick and Place |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-126-22-L-D-400Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 52POS 2.54MM |
In Stock: 108 $5.30000 |
![]() |
MTSW-126-22-L-D-472Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 52POS 2.54MM |
In Stock: 108 $5.30000 |
TSM-113-02-S-DV-A-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 26POS 2.54MM |
In Stock: 106 $5.30000 |
|
TMM-115-03-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2MM |
In Stock: 1,017 $5.33000 |
|
![]() |
TMM-115-01-SM-DSamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 831 $5.33000 |
![]() |
TMM-115-03-SM-DSamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 831 $5.33000 |
![]() |
MTSW-110-22-S-T-255Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 396 $5.33000 |
![]() |
MTSW-110-22-S-T-330Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 396 $5.33000 |
![]() |
MTSW-110-22-S-T-355Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 396 $5.33000 |
![]() |
MTSW-110-22-S-T-410Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 396 $5.33000 |