| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTLW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 28 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.480" (12.19mm) |
| Contact Length - Post: | 0.090" (2.29mm) |
| Overall Contact Length: | 0.630" (16.00mm) |
| Insulation Height: | 0.060" (1.52mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 5.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-136-07-S-S-130Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 143 $5.30000 |
![]() |
MTSW-136-07-S-S-150Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 143 $5.30000 |
![]() |
MTSW-136-07-S-S-175Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 143 $5.30000 |
![]() |
MTSW-136-07-S-S-205Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 143 $5.30000 |
![]() |
MTSW-136-07-S-S-225Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 143 $5.30000 |
![]() |
MTSW-136-07-S-S-240Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 143 $5.30000 |
![]() |
MTSW-150-24-G-S-180-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM |
In Stock: 140 $5.30000 |
TSM-136-01-T-DV-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 72POS 2.54MM |
In Stock: 136 $5.30000 |
|
![]() |
MTLW-136-08-T-D-250Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM |
In Stock: 135 $5.30000 |
![]() |
MTLW-136-08-T-D-280Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM |
In Stock: 135 $5.30000 |