| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HMTMS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 34 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.205" (5.21mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Overall Contact Length: | 0.425" (10.80mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-121-11-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 42POS |
In Stock: 784 $5.25000 |
![]() |
TSW-122-20-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 44POS |
In Stock: 439 $5.25000 |
SHF-115-01-L-D-SM-K-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 30POS 1.27MM |
In Stock: 424 $5.20000 |
|
![]() |
MTMM-108-13-L-Q-236Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2MM |
In Stock: 400 $5.25000 |
![]() |
MTMM-108-13-L-Q-500Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2MM |
In Stock: 400 $5.25000 |
![]() |
MTMM-116-14-S-S-600Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 16POS 2MM |
In Stock: 335 $5.25000 |
HTSW-118-07-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 327 $5.25000 |
|
![]() |
TSW-212-23-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 24POS |
In Stock: 316 $5.25000 |
![]() |
TSW-116-18-S-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 32POS |
In Stock: 296 $5.25000 |
![]() |
TMMH-117-01-G-D-RASamtec, Inc. |
2MM LOW PROFILE STRIPS |
In Stock: 294 $5.25000 |