| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MTMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 26 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.075" (1.90mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | 0.323" (8.20mm) |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 20.0µin (0.51µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
FTSH-105-01-H-DV-K-P-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 10POS 1.27MM |
In Stock: 591 $5.15000 |
|
TSM-120-01-L-DV-LC-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM |
In Stock: 110 $5.20000 |
|
![]() |
TSW-136-13-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 36POS |
In Stock: 108 $5.20000 |
![]() |
MTLW-116-05-G-D-185Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 439 $5.23000 |
![]() |
MTLW-116-05-G-D-260Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 439 $5.23000 |
![]() |
MTLW-116-06-G-D-130Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 439 $5.23000 |
![]() |
MTLW-116-06-G-D-135Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 439 $5.23000 |
![]() |
MTLW-116-06-G-D-136Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 439 $5.23000 |
![]() |
MTLW-116-06-G-D-140Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 439 $5.23000 |
![]() |
MTLW-116-06-G-D-150Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 439 $5.23000 |