| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 30 |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Kinked Pin, Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 1.020" (25.91mm) |
| Contact Length - Post: | 0.110" (2.79mm) |
| Overall Contact Length: | 1.230" (31.24mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-126-07-T-T-240Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 78POS 2.54MM |
In Stock: 179 $5.20000 |
![]() |
HTSW-116-05-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 176 $5.20000 |
TSM-113-03-S-DV-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 26POS 2.54MM |
In Stock: 175 $5.20000 |
|
![]() |
HMTSW-125-08-L-D-304Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 166 $5.20000 |
![]() |
HMTSW-125-08-L-D-340Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 166 $5.20000 |
![]() |
TSW-214-07-T-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 42POS |
In Stock: 163 $5.20000 |
![]() |
TSW-218-23-S-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 18POS |
In Stock: 163 $5.20000 |
![]() |
TSW-225-09-T-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 50POS |
In Stock: 163 $5.20000 |
![]() |
TSW-225-15-T-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 50POS |
In Stock: 163 $5.20000 |
TSM-113-03-S-DV-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 26POS 2.54MM |
In Stock: 152 $5.20000 |