MTLW-136-07-T-D-260
MTLW-136-07-T-D-260
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
MTLW-136-07-T-D-260
Description
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
Series
InStock
135
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:72
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.260" (6.60mm)
Contact Length - Post:0.110" (2.79mm)
Overall Contact Length:0.430" (10.92mm)
Insulation Height:0.060" (1.52mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Tin
Contact Finish Thickness - Mating:-
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):5.2A per Contact