MTSW-121-22-G-D-256
MTSW-121-22-G-D-256
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
MTSW-121-22-G-D-256
Description
CONN HEADER VERT 42POS 2.54MM
InStock
211
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:42
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.256" (6.50mm)
Contact Length - Post:0.274" (6.96mm)
Overall Contact Length:0.630" (16.00mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A