MTSW-136-11-G-S-250
MTSW-136-11-G-S-250
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
MTSW-136-11-G-S-250
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
InStock
143
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:36
Number of Rows:1
Row Spacing - Mating:-
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.250" (6.35mm)
Contact Length - Post:0.580" (14.73mm)
Overall Contact Length:0.930" (23.62mm)
Insulation Height:0.100" (2.54mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:10.0µin (0.25µm)
Contact Finish - Post:Gold
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):3A