| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HTST |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.250" (6.35mm) |
| Contact Length - Post: | 0.580" (14.73mm) |
| Overall Contact Length: | 0.930" (23.62mm) |
| Insulation Height: | 0.350" (8.89mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Keying Slot |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | 3.4A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-130-27-G-S-1090Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 134 $5.13000 |
![]() |
HMTSW-150-09-L-S-430-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM |
In Stock: 134 $5.13000 |
![]() |
HTSW-122-08-G-D-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 44POS 2.54MM |
In Stock: 131 $5.13000 |
![]() |
MTMS-125-53-G-S-230Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 25POS |
In Stock: 127 $5.13000 |
![]() |
MTMS-125-53-G-S-285Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 25POS |
In Stock: 127 $5.13000 |
![]() |
MTLW-136-07-L-S-210Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 116 $5.13000 |
![]() |
MTLW-136-07-L-S-280Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 116 $5.13000 |
![]() |
MTLW-136-07-L-S-300Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 116 $5.13000 |
![]() |
TSW-112-25-G-T-LASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 36POS |
In Stock: 116 $5.13000 |
TSM-122-02-L-DV-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 44POS 2.54MM |
In Stock: 111 $5.13000 |