MTLW-112-22-S-D-330
MTLW-112-22-S-D-330
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
MTLW-112-22-S-D-330
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Series
InStock
246
Contact Type:Male Pin
Pitch - Mating:0.100" (2.54mm)
Number of Positions:24
Number of Rows:2
Row Spacing - Mating:0.100" (2.54mm)
Fastening Type:Push-Pull
Contact Length - Mating:0.330" (8.38mm)
Contact Length - Post:0.240" (6.10mm)
Overall Contact Length:0.630" (16.00mm)
Insulation Height:0.060" (1.52mm)
Contact Shape:Square
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:30.0µin (0.76µm)
Features:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Insulation Color:Black
Current Rating (Amps):5.2A per Contact