| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 38 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.450" (11.43mm) |
| Contact Length - Post: | 0.180" (4.57mm) |
| Overall Contact Length: | 0.730" (18.54mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-119-09-G-D-480Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM |
In Stock: 369 $4.90000 |
![]() |
MTSW-119-09-G-D-490Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM |
In Stock: 369 $4.90000 |
![]() |
MTSW-119-09-G-D-500Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM |
In Stock: 369 $4.90000 |
![]() |
MTSW-123-09-L-D-430Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 46POS 2.54MM |
In Stock: 369 $4.90000 |
![]() |
MTSW-119-09-G-D-235Samtec, Inc. |
CONN HDR .100" 38POS |
In Stock: 369 $4.90000 |
![]() |
HMTSW-150-07-G-S-230Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 350 $4.90000 |
![]() |
HMTSW-150-07-G-S-240Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 350 $4.90000 |
![]() |
TSW-125-25-L-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 50POS |
In Stock: 327 $4.90000 |
![]() |
MTSW-113-11-S-D-740Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM |
In Stock: 310 $4.90000 |
![]() |
MTLW-115-06-G-D-075Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 305 $4.90000 |