| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HTMS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Overall Contact Length: | 0.320" (8.13mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 5A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-136-08-T-D-LCSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 72POS |
In Stock: 109 $4.77000 |
![]() |
TSW-140-13-L-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 40POS |
In Stock: 108 $4.77000 |
![]() |
HTMS-116-02-S-D-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 22POS |
In Stock: 103 $4.77000 |
![]() |
TSW-120-10-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 40POS |
In Stock: 784 $4.80000 |
![]() |
MTSW-113-07-G-T-236Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 39POS 2.54MM |
In Stock: 498 $4.80000 |
![]() |
TSW-125-15-L-D-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 50POS |
In Stock: 419 $4.80000 |
![]() |
MTMM-108-08-L-Q-325Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2MM |
In Stock: 400 $4.80000 |
![]() |
MTMM-108-09-L-Q-350Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2MM |
In Stock: 400 $4.80000 |
![]() |
MTSW-111-13-S-D-1040Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM |
In Stock: 370 $4.80000 |
MMT-113-01-S-SHSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 13POS 2MM |
In Stock: 355 $4.80000 |