| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 24 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.440" (11.17mm) |
| Contact Length - Post: | 0.490" (12.45mm) |
| Overall Contact Length: | 1.030" (26.16mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-124-24-L-D-370Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM |
In Stock: 369 $4.77000 |
![]() |
MTMM-115-13-S-S-460Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 335 $4.77000 |
![]() |
TMM-133-01-T-D-RASamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 316 $4.77000 |
TSM-113-01-S-DV-026Samtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 26POS 2.54MM |
In Stock: 303 $4.77000 |
|
![]() |
TMMH-123-01-F-D-RASamtec, Inc. |
2MM LOW PROFILE STRIPS |
In Stock: 286 $4.77000 |
![]() |
MTSW-118-09-G-D-490-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 262 $4.77000 |
![]() |
MTSW-125-07-L-D-240-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 262 $4.77000 |
![]() |
MTMM-114-03-G-D-080Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 261 $4.77000 |
![]() |
MTMM-114-03-G-D-105Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 261 $4.77000 |
![]() |
MTMM-114-03-G-D-150Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 261 $4.77000 |