| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MTMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 19 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.346" (8.80mm) |
| Contact Length - Post: | 0.346" (8.79mm) |
| Overall Contact Length: | 0.751" (19.08mm) |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 20.0µin (0.51µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-123-06-L-D-105Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 46POS 2.54MM |
In Stock: 211 $4.75000 |
![]() |
MTLW-114-09-G-D-440Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM |
In Stock: 200 $4.75000 |
![]() |
MTLW-115-24-G-D-210Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 200 $4.75000 |
![]() |
MTLW-115-24-G-D-280Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 200 $4.75000 |
![]() |
MTSW-119-12-L-D-775Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM |
In Stock: 193 $4.75000 |
TSM-112-03-S-DV-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 24POS 2.54MM |
In Stock: 189 $4.75000 |
|
![]() |
MTMM-150-06-T-S-070Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 186 $4.75000 |
![]() |
MTMM-150-06-T-S-100Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 186 $4.75000 |
![]() |
MTMM-150-06-T-S-135Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 186 $4.75000 |
![]() |
MTMM-150-06-T-S-180Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 186 $4.75000 |