| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HMTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 60 |
| Number of Rows: | 3 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | 0.380" (9.65mm) |
| Overall Contact Length: | 0.480" (12.19mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Natural |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTMM-140-13-T-S-510Samtec, Inc. |
CONN HDR 2.00 40POS |
In Stock: 117 $4.72000 |
![]() |
TSW-142-09-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 42POS |
In Stock: 113 $4.72000 |
![]() |
MTMS-123-25-G-S-110Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 23POS |
In Stock: 111 $4.72000 |
![]() |
TSW-116-09-S-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 32POS |
In Stock: 1,082 $4.75000 |
![]() |
TSW-116-15-S-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 32POS |
In Stock: 1,082 $4.75000 |
![]() |
TMM-116-01-G-D-RASamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 831 $4.75000 |
![]() |
TSW-112-09-G-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 36POS |
In Stock: 791 $4.75000 |
![]() |
TSW-119-11-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 38POS |
In Stock: 784 $4.75000 |
![]() |
TSW-122-22-G-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 44POS |
In Stock: 784 $4.75000 |
![]() |
TSW-123-18-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 46POS |
In Stock: 784 $4.75000 |