| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 40 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Kinked Pin, Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.340" (8.64mm) |
| Contact Length - Post: | 0.090" (2.29mm) |
| Overall Contact Length: | 0.530" (13.46mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-142-15-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 42POS |
In Stock: 243 $4.72000 |
![]() |
TSW-110-21-G-TSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 231 $4.72000 |
![]() |
MTMM-118-04-S-S-070Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 228 $4.72000 |
![]() |
MTLW-117-10-S-S-720Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 17POS 2.54MM |
In Stock: 221 $4.72000 |
![]() |
MTSW-150-11-L-S-630Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 212 $4.72000 |
![]() |
MTSW-150-11-L-S-640Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 212 $4.72000 |
![]() |
MTSW-150-11-L-S-650Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 212 $4.72000 |
![]() |
MTSW-150-11-L-S-740Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 212 $4.72000 |
![]() |
TSW-112-05-G-T-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 36POS |
In Stock: 212 $4.72000 |
![]() |
MTSW-120-11-L-D-071Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 211 $4.72000 |