| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Tiger Eye™ TFM |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.139" (3.53mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.360" (9.14mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 15.0µin (0.38µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | Board Guide, Pick and Place |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 2.9A per Contact |
| Voltage Rating: | 275VAC |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-110-07-S-T-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 493 $4.67000 |
MMT-112-02-S-SHSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 12POS 2MM |
In Stock: 391 $4.67000 |
|
![]() |
HTSW-116-07-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 370 $4.67000 |
HTSW-116-07-SM-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 370 $4.67000 |
|
![]() |
MTSW-117-10-G-D-100Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 369 $4.67000 |
![]() |
MTSW-117-10-G-D-400Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 369 $4.67000 |
![]() |
MTSW-117-10-G-D-490Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 369 $4.67000 |
![]() |
MTSW-117-10-G-D-500Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 369 $4.67000 |
![]() |
MTSW-117-10-G-D-520Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 369 $4.67000 |
![]() |
MTSW-117-10-G-D-560Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 369 $4.67000 |