| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 36 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.525" (13.34mm) |
| Contact Length - Post: | 0.105" (2.67mm) |
| Overall Contact Length: | 0.730" (18.54mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-136-09-G-S-530Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 143 $4.65000 |
![]() |
MTSW-136-09-G-S-540Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 143 $4.65000 |
![]() |
MTSW-136-09-G-S-560Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 143 $4.65000 |
![]() |
TSW-216-14-S-S-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 16POS |
In Stock: 138 $4.65000 |
![]() |
MTSW-113-22-S-D-270-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM |
In Stock: 131 $4.65000 |
![]() |
MTSW-114-08-S-D-200-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 28POS 2.54MM |
In Stock: 131 $4.65000 |
![]() |
TMMH-110-01-G-D-EBCSamtec, Inc. |
2MM LOW PROFILE STRIPS |
In Stock: 130 $4.65000 |
![]() |
TSW-116-12-G-D-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 32POS |
In Stock: 126 $4.65000 |
![]() |
TSW-214-25-S-S-RASamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 14POS |
In Stock: 126 $4.65000 |
![]() |
MTMM-140-12-T-S-200Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 120 $4.65000 |