| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MTMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 50 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.160" (4.06mm) |
| Contact Length - Post: | - |
| Overall Contact Length: | 0.377" (9.58mm) |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTMM-150-05-T-S-180Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 186 $4.62000 |
![]() |
MTMM-150-05-T-S-200Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 186 $4.62000 |
![]() |
MTMM-150-05-T-S-230Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 186 $4.62000 |
![]() |
MTMM-150-05-T-S-235Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 186 $4.62000 |
![]() |
MTMM-150-05-T-S-260Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 186 $4.62000 |
![]() |
TMM-113-01-G-D-SM-PSamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 169 $4.62000 |
TSM-120-02-L-DV-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 40POS 2.54MM |
In Stock: 168 $4.62000 |
|
![]() |
TMM-115-06-L-D-SM-PSamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 168 $4.62000 |
![]() |
TSM-116-02-S-SH-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 16POS 2.54MM |
In Stock: 167 $4.62000 |
![]() |
HMTMS-123-25-G-S-110Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 23POS |
In Stock: 160 $4.62000 |