| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HTMS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 30 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Length - Post: | 0.140" (3.56mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.196" (4.98mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 5A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-150-13-T-S-007-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM |
In Stock: 105 $3.94000 |
![]() |
MTSW-150-13-T-S-190-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM |
In Stock: 105 $3.94000 |
![]() |
MTSW-150-13-T-S-390-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 50POS 2.54MM |
In Stock: 105 $3.94000 |
![]() |
MTSW-210-10-T-Q-225-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 20POS 5.08MM |
In Stock: 102 $3.94000 |
HTSW-212-08-S-S-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 12POS 5.08MM |
In Stock: 101 $3.94000 |
|
TSW-115-08-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 1,082 $3.96000 |
|
![]() |
MTMM-104-08-S-Q-175Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 16POS 2MM |
In Stock: 761 $3.96000 |
![]() |
MTMM-104-09-S-Q-340Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 16POS 2MM |
In Stock: 761 $3.96000 |
![]() |
TMM-125-02-G-SSamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 590 $3.96000 |
![]() |
TMM-125-03-G-SSamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 590 $3.96000 |