| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 44 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.940" (23.88mm) |
| Contact Length - Post: | 0.190" (4.83mm) |
| Overall Contact Length: | 1.230" (31.24mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Tin |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-124-12-T-D-235Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM |
In Stock: 193 $3.94000 |
![]() |
MTSW-124-12-T-D-600Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM |
In Stock: 193 $3.94000 |
![]() |
MTSW-126-12-G-S-690Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM |
In Stock: 192 $3.94000 |
![]() |
MTSW-132-22-G-S-300Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 192 $3.94000 |
![]() |
MTSW-132-22-G-S-440Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 192 $3.94000 |
![]() |
TSW-118-19-L-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 36POS |
In Stock: 191 $3.94000 |
![]() |
MTSW-109-12-S-D-730-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 18POS 2.54MM |
In Stock: 181 $3.94000 |
TSM-116-01-L-DV-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 32POS 2.54MM |
In Stock: 173 $3.94000 |
|
TSM-116-01-LM-DV-LCSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 32POS 2.54MM |
In Stock: 173 $3.94000 |
|
![]() |
HMTSW-118-24-L-D-240Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM |
In Stock: 166 $3.94000 |