| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 19 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.940" (23.88mm) |
| Contact Length - Post: | 0.090" (2.29mm) |
| Overall Contact Length: | 1.130" (28.70mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
FTSH-110-01-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM |
In Stock: 250 $3.94000 |
|
![]() |
HMTSW-108-13-L-T-965Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM |
In Stock: 244 $3.94000 |
![]() |
HTSW-132-08-T-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 243 $3.94000 |
![]() |
HTSW-132-08-TM-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM |
In Stock: 243 $3.94000 |
![]() |
TSW-136-19-L-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 36POS |
In Stock: 243 $3.94000 |
![]() |
HTSW-108-08-S-TSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM |
In Stock: 231 $3.94000 |
![]() |
HTSW-108-14-SM-TSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM |
In Stock: 231 $3.94000 |
![]() |
HTSW-110-12-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM |
In Stock: 228 $3.94000 |
![]() |
HTSW-110-19-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM |
In Stock: 228 $3.94000 |
TSM-130-01-L-SVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 30POS 2.54MM |
In Stock: 224 $5.18000 |