| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTSW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 34 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.340" (8.64mm) |
| Contact Length - Post: | 0.090" (2.29mm) |
| Overall Contact Length: | 0.530" (13.46mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSW-125-13-T-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 50POS |
In Stock: 191 $3.91000 |
![]() |
TSW-109-16-G-T-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 27POS 2.54MM |
In Stock: 183 $3.91000 |
![]() |
MTMM-120-11-T-D-100Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 177 $3.91000 |
![]() |
MTMM-120-11-T-D-120Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 177 $3.91000 |
![]() |
MTMM-120-11-T-D-290Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 177 $3.91000 |
![]() |
MTMM-120-11-T-D-335Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 177 $3.91000 |
FTS-115-01-F-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 1.27MM |
In Stock: 174 $3.91000 |
|
TSM-117-04-L-DV-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 34POS 2.54MM |
In Stock: 169 $3.91000 |
|
![]() |
TMM-114-01-S-S-SM-PSamtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 168 $3.91000 |
![]() |
TSW-113-09-G-D-LCSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 26POS |
In Stock: 168 $3.91000 |