| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MTMM |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header, Cuttable |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions: | 14 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.601" (15.27mm) |
| Contact Length - Post: | 0.091" (2.30mm) |
| Overall Contact Length: | 0.751" (19.08mm) |
| Insulation Height: | 0.059" (1.50mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 3A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MTSW-107-09-S-T-365Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM |
In Stock: 544 $3.91000 |
![]() |
MTSW-107-09-S-T-495Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM |
In Stock: 544 $3.91000 |
![]() |
TSW-114-07-S-D-017Samtec, Inc. |
CONN HDR .100" 28POS |
In Stock: 458 $3.91000 |
![]() |
TSW-121-07-T-TSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 63POS |
In Stock: 433 $3.91000 |
![]() |
TSW-130-10-T-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 60POS |
In Stock: 429 $3.91000 |
![]() |
TSW-132-15-T-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 64POS |
In Stock: 429 $3.91000 |
![]() |
TSW-132-16-T-DSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 64POS |
In Stock: 429 $3.91000 |
TFM-107-02-L-D-WT-K-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 14POS 1.27MM |
In Stock: 300 $3.88000 |
|
![]() |
MTSW-117-08-G-D-140Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 369 $3.91000 |
![]() |
MTSW-117-08-G-D-150Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 369 $3.91000 |