| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, MTLW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 24 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | 23 |
| Style: | Board to Board or Cable |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.195" (4.95mm) |
| Contact Length - Post: | 0.275" (6.99mm) |
| Overall Contact Length: | 0.530" (13.46mm) |
| Insulation Height: | 0.060" (1.52mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 5.2A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SHF-110-01-L-D-SM-K-TRSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM |
In Stock: 225 $3.85000 |
|
HTSW-135-07-G-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM |
In Stock: 243 $3.89000 |
|
![]() |
TSW-136-25-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 36POS |
In Stock: 243 $3.89000 |
![]() |
TSW-137-24-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 37POS |
In Stock: 243 $3.89000 |
FTSH-111-01-F-MTSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 22POS 1.27MM |
In Stock: 241 $3.89000 |
|
TSM-128-02-T-DVSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 56POS 2.54MM |
In Stock: 237 $3.89000 |
|
![]() |
MTMM-118-06-G-S-200Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 228 $3.89000 |
![]() |
MTMM-118-07-G-S-275Samtec, Inc. |
2MM TERMINAL STRIP |
In Stock: 228 $3.89000 |
FTSH-113-01-F-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 26POS 1.27MM |
In Stock: 189 $5.28000 |
|
FTSH-113-02-F-D-RASamtec, Inc. |
CONN HEADER R/A 26POS 1.27MM |
In Stock: 221 $3.89000 |