| Type | Description |
|---|---|
| Series: | HTMS |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 20 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.430" (10.92mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Overall Contact Length: | 0.650" (16.51mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 5A per Contact |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSS-107-01-S-D-11Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM |
In Stock: 153 $3.86000 |
TSM-116-02-L-DV-ASamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 32POS 2.54MM |
In Stock: 151 $3.86000 |
|
![]() |
HTMS-108-03-S-D-RA-013Samtec, Inc. |
CONN HDR .050" 20POS |
In Stock: 148 $3.86000 |
![]() |
TSW-126-09-S-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .100" 26POS |
In Stock: 141 $3.86000 |
![]() |
TSM-133-02-T-SH-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD R/A 33POS 2.54MM |
In Stock: 136 $3.86000 |
![]() |
HTMS-108-57-S-D-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 20POS |
In Stock: 136 $3.86000 |
ZSS-107-06-G-D-915Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM |
In Stock: 135 $3.86000 |
|
![]() |
HTMS-123-01-G-SSamtec, Inc. |
CONN HDR .050" 12POS |
In Stock: 127 $3.86000 |
HTSW-125-14-S-S-LLSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 25POS 2.54MM |
In Stock: 123 $3.86000 |
|
HTSW-118-20-S-SSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM |
In Stock: 120 $3.86000 |