| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HMTMS |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.050" (1.27mm) |
| Number of Positions: | 32 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Length - Post: | 0.120" (3.05mm) |
| Overall Contact Length: | 0.320" (8.13mm) |
| Insulation Height: | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 10.0µin (0.25µm) |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | - |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TSS-105-03-S-DSamtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM |
In Stock: 212 $3.86000 |
![]() |
MTSW-117-10-L-D-580Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 211 $3.86000 |
![]() |
MTSW-117-10-L-D-625Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 211 $3.86000 |
![]() |
MTSW-117-10-L-D-640Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM |
In Stock: 211 $3.86000 |
![]() |
MTSW-125-11-T-D-240Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 211 $3.86000 |
![]() |
MTSW-125-11-T-D-320Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 211 $3.86000 |
![]() |
MTSW-125-11-T-D-540Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 211 $3.86000 |
TSM-110-01-SM-DV-PSamtec, Inc. |
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM |
In Stock: 195 $3.86000 |
|
![]() |
MTSW-130-09-G-S-009Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 192 $3.86000 |
![]() |
MTSW-130-09-G-S-315Samtec, Inc. |
CONN HEADER VERT 30POS 2.54MM |
In Stock: 192 $3.86000 |