| Type | Description |
|---|---|
| Series: | LATCH-N-LOK™ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 8 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | - |
| Contact Length - Post: | 0.110" (2.79mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.850" (21.59mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | - |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Thermoplastic |
| Features: | Board Guide |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
98424-F52-18UStorage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONN HEADER SMD 18POS 2MM |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
98424-F52-12AStorage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONN HEADER SMD 12POS 2MM |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
BTEM14P-1RLFStorage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONN HEADER R/A 14POS 1.25MM |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
98424-S52-12AStorage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONN HEADER SMD 12POS 2MM |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
98424-S52-04AStorage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONN HEADER SMD 4POS 2MM |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
69667-022Storage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONN HEADER VERT 52POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
98424-G52-06AA02Storage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONN HEADER SMD 6POS 2MM |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
98424-F52-14AStorage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONN HEADER SMD 14POS 2MM |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
68668-005Storage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.00000 |
95157-234Storage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONN HEADER SMD 34POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.96900 |