| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Quickie™ |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 16 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 3 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Lock/Eject Hooks |
| Contact Length - Mating: | 0.230" (5.84mm) |
| Contact Length - Post: | 0.105" (2.67mm) |
| Overall Contact Length: | 0.556" (14.11mm) |
| Insulation Height: | 0.642" (16.30mm) |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Finish - Mating: | Gold, GXT™ |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | - |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Polyester, Glass Filled |
| Features: | Keying Slot, Mounting Flange |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Blue |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
1719770110Woodhead - Molex |
SL LCP RTA HDR ASY PEG SMT 15AU |
In Stock: 0 $2.89464 |
450-10-224-00-001101Preci-Dip |
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM |
In Stock: 0 $2.89500 |
|
450-10-224-00-018101Preci-Dip |
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM |
In Stock: 0 $2.89500 |
|
![]() |
1054312405Woodhead - Molex |
NANO-FIT HDR SMT VT SGL 5CKT 30A |
In Stock: 0 $2.89538 |
850-10-021-10-001101Preci-Dip |
CONN HEADER VERT 21POS 1.27MM |
In Stock: 0 $2.89542 |
|
852-10-024-20-002101Preci-Dip |
CONN HEADER R/A 24POS 1.27MM |
In Stock: 0 $2.89561 |
|
894-70-045-10-004101Preci-Dip |
CONN HEADER VERT 45POS 2.54MM |
In Stock: 0 $2.89580 |
|
GBC25DAANSullins Connector Solutions |
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM |
In Stock: 0 $2.89600 |
|
![]() |
91687-420LFStorage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 0 $2.89617 |
![]() |
10072353-F01-19ULFStorage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONN HEADER R/A 38POS 2MM |
In Stock: 0 $2.89619 |