| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.039" (1.00mm) |
| Number of Positions: | 45 |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing - Mating: | - |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Board |
| Shrouding: | Unshrouded |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.071" (1.80mm) |
| Contact Length - Post: | 0.098" (2.50mm) |
| Overall Contact Length: | 0.209" (5.30mm) |
| Insulation Height: | 0.039" (1.00mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold |
| Contact Finish Thickness - Mating: | Flash |
| Contact Finish - Post: | Gold |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Black |
| Current Rating (Amps): | 1A |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
4-103327-0-35TE Connectivity AMP Connectors |
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM |
In Stock: 0 $2.42000 |
|
4-103322-0-20TE Connectivity AMP Connectors |
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM |
In Stock: 0 $2.42000 |
|
PEC24SAENSullins Connector Solutions |
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM |
In Stock: 0 $2.42000 |
|
PEC22SFDNSullins Connector Solutions |
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM |
In Stock: 0 $2.42000 |
|
PBC22SADNSullins Connector Solutions |
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM |
In Stock: 0 $2.42000 |
|
PBC21SAENSullins Connector Solutions |
CONN HEADER VERT 21POS 2.54MM |
In Stock: 0 $2.42000 |
|
PBC17SBCNSullins Connector Solutions |
CONN HEADER R/A 17POS 2.54MM |
In Stock: 0 $2.42000 |
|
9-146285-0-16TE Connectivity AMP Connectors |
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM |
In Stock: 0 $2.42000 |
|
961132-6404-AR3M |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 0 $2.42000 |
|
961132-6804-AR3M |
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM |
In Stock: 0 $2.42000 |