| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Quickie™ |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 30 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole, Right Angle |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Latch Lock/Eject Hooks |
| Contact Length - Mating: | 0.228" (5.80mm) |
| Contact Length - Post: | 0.114" (2.90mm) |
| Overall Contact Length: | - |
| Insulation Height: | 0.339" (8.61mm) |
| Contact Shape: | Square |
| Contact Finish - Mating: | Gold, GXT™ |
| Contact Finish Thickness - Mating: | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Phosphor Bronze |
| Insulation Material: | Thermoplastic, Glass Filled |
| Features: | Keying Slot, Mounting Flange |
| Operating Temperature: | - |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Gray |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
95278-802-34LFStorage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONN HEADER SMD 34POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.51203 |
|
![]() |
0307004160Woodhead - Molex |
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.51220 |
![]() |
1718133005Woodhead - Molex |
CONN HEADER VERT 5POS 3.96MM |
In Stock: 0 $1.51240 |
2-1445053-9TE Connectivity AMP Connectors |
CONN HEADER SMD 9POS 3MM |
In Stock: 0 $1.51248 |
|
![]() |
2-2842290-8TE Connectivity AMP Connectors |
28P,2MM,SHRD HDR,DRVT,0.1AU,TR W |
In Stock: 0 $1.51248 |
GRPB311VWCN-RCSullins Connector Solutions |
CONN HEADER R/A 31POS 1.27MM |
In Stock: 0 $1.51250 |
|
![]() |
0741621206Woodhead - Molex |
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.51256 |
890-18-017-10-003101Preci-Dip |
CONN HEADER VERT 17POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.51260 |
|
802-10-016-30-001191Preci-Dip |
CONN HEADER SMD 16POS 2.54MM |
In Stock: 0 $1.51268 |
|
![]() |
0878312035Woodhead - Molex |
CONN HEADER VERT 20POS 2MM |
In Stock: 0 $1.51270 |