| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Quickie™ |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Connector Type: | Header |
| Contact Type: | Male Pin |
| Pitch - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions: | 26 |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing - Mating: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions Loaded: | All |
| Style: | Board to Cable/Wire |
| Shrouding: | Shrouded - 4 Wall |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Fastening Type: | Push-Pull |
| Contact Length - Mating: | 0.240" (6.10mm) |
| Contact Length - Post: | 0.114" (2.90mm) |
| Overall Contact Length: | 0.656" (16.65mm) |
| Insulation Height: | 0.693" (17.60mm) |
| Contact Shape: | Circular |
| Contact Finish - Mating: | Gold or Gold-Palladium |
| Contact Finish Thickness - Mating: | - |
| Contact Finish - Post: | Tin |
| Contact Material: | Copper Alloy |
| Insulation Material: | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Features: | Keying Slot |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Ingress Protection: | - |
| Material Flammability Rating: | UL94 V-0 |
| Insulation Color: | Gray |
| Current Rating (Amps): | - |
| Voltage Rating: | 250V |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
1-1744446-2TE Connectivity AMP Connectors |
CONN HEADER R/A 12POS 2.5MM |
In Stock: 0 $0.55286 |
176153-2TE Connectivity AMP Connectors |
CONN HEADER R/A 2POS 2.5MM |
In Stock: 0 $0.55299 |
|
![]() |
104430-1TE Connectivity AMP Connectors |
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.55301 |
![]() |
1-2825272-0TE Connectivity AMP Connectors |
10P VERT HDR VAL-U-LOK HCS GW |
In Stock: 0 $0.55303 |
0702871248Woodhead - Molex |
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.55318 |
|
![]() |
95615-116TRLFStorage & Server IO (Amphenol ICC) |
CONN HEADER SMD 16POS 2MM |
In Stock: 0 $0.55318 |
![]() |
1-641876-7TE Connectivity AMP Connectors |
CONN HEADER VERT 12POS 3.96MM |
In Stock: 0 $0.55332 |
![]() |
1-641876-6TE Connectivity AMP Connectors |
CONN HEADER VERT 12POS 3.96MM |
In Stock: 0 $0.55332 |
350-80-109-01-899101Preci-Dip |
CONN HEADER SMD 9POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.55334 |
|
350-80-110-00-006101Preci-Dip |
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM |
In Stock: 0 $0.55344 |