SIT1602BC-13-18E-72.000000E
SIT1602BC-13-18E-72.000000E
Image is for reference, please contact us to get the real picture
Manufacturer Part
SIT1602BC-13-18E-72.000000E
Manufacturer
SiTime
Description
MEMS OSC XO 72.0000MHZ H/LV-CMOS
Category
Crystals, Oscillators, Resonators
Family
Oscillators
Type Description
Series:SiT1602B
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:72 MHz
Function:Enable/Disable
Output:HCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply:1.8V
Frequency Stability:±50ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.1mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)