| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VI Chip® DCM® (120W) |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 16V |
| Voltage - Input (Max): | 50V |
| Voltage - Output 1: | 3.3V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 36.4A |
| Power (Watts): | 120.1 W |
| Voltage - Isolation: | 2.25 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Efficiency: | 89.2% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 9-DIP Module |
| Size / Dimension: | 1.52" L x 0.90" W x 0.29" H (38.7mm x 22.8mm x 7.3mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
DCM3623T50M04A2M70Vicor |
DCM 3.3V 120W |
In Stock: 0 $431.23000 |
|
VI-2W1-IX-F1Vicor |
DC DC CONVERTER 12V 75W |
In Stock: 0 $432.27000 |
|
![]() |
VE-2W4-IX-F4Vicor |
DC DC CONVERTER 48V 75W |
In Stock: 0 $432.27000 |
![]() |
VI-B0L-05Vicor |
VI-B0L-05 12V/28V 75W SMD |
In Stock: 0 $432.27000 |
![]() |
VE-JTP-01Vicor |
DC DC CONVERTER 100W |
In Stock: 0 $432.27000 |
![]() |
VI-B01-04Vicor |
VI-B01-04 12V/12V 75W IND |
In Stock: 0 $432.27000 |
![]() |
VE-JT4-01Vicor |
DC DC CONVERTER 100W |
In Stock: 0 $432.27000 |
![]() |
VE-920244BVicor |
T 134/256/175 24V/ 16.6A |
In Stock: 0 $432.32000 |
![]() |
VE-920254BVicor |
T 16/36/24 13V/ 25A |
In Stock: 0 $432.32000 |
![]() |
VE-920232BVicor |
T 43/110/72 24V/ 16.7A |
In Stock: 0 $432.32000 |