| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Maxi (300W) |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 250V |
| Voltage - Input (Max): | 425V |
| Voltage - Output 1: | 8V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 37.5A |
| Power (Watts): | 300 W |
| Voltage - Isolation: | 3 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | OVP, UVLO |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 100°C |
| Efficiency: | 83.1% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Full Brick |
| Size / Dimension: | 4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
V24B28H150BG2Vicor |
DC DC CONVERTER 28V 150W |
In Stock: 0 $417.51000 |
|
![]() |
VI-261-EU-BM-B1Vicor |
VI-261-EU-BM-B1 300V/12V 200W |
In Stock: 0 $417.87000 |
![]() |
VI-264-VUVicor |
VI-264-VU 300V/48V 200W |
In Stock: 0 $417.99000 |
![]() |
VE-26N-VUVicor |
VE-26N-VU 300V/18.5V 200W |
In Stock: 0 $417.99000 |
![]() |
VE-264-VUVicor |
VE-264-VU 300V/48V 200W |
In Stock: 0 $417.99000 |
![]() |
VI-261-VUVicor |
VI-261-VU 300V/12V 200W |
In Stock: 0 $417.99000 |
![]() |
VI-254-VUVicor |
VI-254-VU 150V/48V 200W SMD |
In Stock: 0 $417.99000 |
![]() |
VE-26V-VUVicor |
DC DC CONVERTER 200W |
In Stock: 0 $417.99000 |
![]() |
VE-260-VUVicor |
VE-260-VU 300V/5V 200W SM ROHS |
In Stock: 0 $417.99000 |
![]() |
VE-261-VUVicor |
VE-261-VU 300V/12V 200W |
In Stock: 0 $417.99000 |