| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Maxi (500W) |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 18V |
| Voltage - Input (Max): | 36V |
| Voltage - Output 1: | 24V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 20.83A |
| Power (Watts): | 500 W |
| Voltage - Isolation: | 3 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | OVP, UVLO |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 100°C |
| Efficiency: | 88.3% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Full Brick |
| Size / Dimension: | 4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
V24A24C500BLVicor |
DC DC CONVERTER 24V 500W |
In Stock: 0 $416.11000 |
|
V24A24C500BN3Vicor |
DC DC CONVERTER 24V 500W |
In Stock: 0 $416.11000 |
|
V24A28C500BN2Vicor |
DC DC CONVERTER 28V 500W |
In Stock: 0 $416.11000 |
|
V24A28C500BN3Vicor |
DC DC CONVERTER 28V 500W |
In Stock: 0 $416.11000 |
|
S24A12C500BLVicor |
C 18/36/24 12V/ 41.67A |
In Stock: 0 $416.11000 |
|
S110B15C200BLVicor |
C 66/154/110 15V/ 13.3A |
In Stock: 0 $416.11000 |
|
S150A12C500BLVicor |
C 100/200/150 12V/ 41.7A |
In Stock: 0 $416.11000 |
|
S48A12C500BLVicor |
C 36/75/48 12V/ 41.7A |
In Stock: 0 $416.11000 |
|
S110A12C500BLVicor |
C 66/154/110 12V/ 41.67A |
In Stock: 0 $416.11000 |
|
![]() |
VE-912057BVicor |
C 250/425/375 36V/ 13.9A |
In Stock: 0 $416.11000 |