| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VI-200™ (150W) |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Isolated Module |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 36V |
| Voltage - Input (Max): | 76V |
| Voltage - Output 1: | 28V |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 4: | - |
| Current - Output (Max): | 5.36A |
| Power (Watts): | 150 W |
| Voltage - Isolation: | 3 kV |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Features: | OCP, OTP, OVP, SCP |
| Operating Temperature: | -10°C ~ 85°C |
| Efficiency: | 88% |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Full Brick |
| Size / Dimension: | 4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm) |
| Supplier Device Package: | - |
| Control Features: | - |
| Approval Agency: | - |
| Standard Number: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
DCM3623T75H06A6M00Vicor |
DC DC CONVERTER 5V 160W |
In Stock: 0 $400.95000 |
|
![]() |
VI-254-IY-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 48V 50W |
In Stock: 0 $400.99000 |
![]() |
VI-26B-EW-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 95V 100W |
In Stock: 0 $401.04000 |
![]() |
VI-BNB-CU-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 95V 200W |
In Stock: 0 $401.08000 |
![]() |
VI-242-EU-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 15V 200W |
In Stock: 0 $401.09000 |
![]() |
VI-2NF-CY-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 72V 50W |
In Stock: 0 $401.09000 |
VI-J1L-IY-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 28V 50W |
In Stock: 0 $401.15000 |
|
VI-J72-IZ-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 15V 25W |
In Stock: 0 $401.23000 |
|
![]() |
VI-2NT-EU-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 6.5V 200W |
In Stock: 0 $401.26000 |
![]() |
VI-21B-EU-B1Vicor |
DC DC CONVERTER 95V 200W |
In Stock: 0 $401.61000 |